Jak vybrat správnou klimatizaci?

Co je důležité při výběru klimatizace

Klimatizace se dnes dají koupit prakticky všude, ať už na internetu, v odborných obchodech nebo v hypermarketech. Koupě v hypermarketech ale rozhodně není žádnou výhodou. Nikdo vám zde neporadí, nikdo vám ji neodzkouší ani nenainstaluje. Koupě na internetu je na druhou stranu koupí naslepo, přestože vám většinou odborník daného obchodu poradí. Jako nejlepší volba tak zůstává koupě ve specializovaném kamenném obchodě.

Odborné obchody většinou nabízí i obhlídku prostor, které chcete klimatizovat a následný propočet potřebného výkonu klimatizační jednotky. Některé obchody sice o této možnosti nemluví, a tak se na ni raději ptejte. Samotný výběr klimatizace je pak opravdu vědou, poměrně složitou. Abyste mohli vybrat tu správnou klimatizaci pro vaši místnost, musíte zvážit faktory, jako jsou třeba orientace místnosti podle světových stran, celková plocha místnosti, typ a umístění oken, rozměry, tedy velikost a výška místnosti, průměrný počet osob, který bude místnost pravidelně využívat, počet zapnutých elektrospotřebičů a mnoho dalších faktorů. Nejen pro to je opravdu lepší nechat výběr té správné klimatizace na odborné firmě. A jak že by pak vypadalo zadání pro správný propočet? Ukážeme si na jednom reprezentativním příkladě.

Místnost o velikosti přibližně čtyři krát pět metrů, s okny přes celou stěnu s celkovou rozlohou asi deset metrů čtverečních. Na oknech jsou nainstalovány vnitřní žaluzie, v místnosti se nachází pouze televize a světlo, o celkovém příkonu přibližně dvě stě wattů, místnost bude nejčastěji obývána dvěma osobami. Odborník propočtem zjistí, že celkový chladící výkon místnosti je tři tisíce sedm set šedesát wattů a bude tedy potřeba umístit zde klimatizační jednotku o celkovém výkonu 3,8 kW. Člověk který provedl výpočet tedy vybere pokud možno co nejvíce sedící klimatizaci do těchto čísel, která by měla co nejnižší provozní náklady a tuto vám doporučí, případně podle dohody rovnou nainstaluje.