Typy klimatizací a jejich praktické využití

Klimatizace a jejich praktické využití při výběru do domácnosti

Na trhu klimatizací je k dispozici hned několik druhů klimatizačních jednotek. Orientace v nich, výběr a jejich následné použití proto není ani zdaleka takovou hračkou, jako by se mohlo na první, někdy i druhý pohled zdát. Samotný výběr a následná instalace je věcí, kterou bychom měli minimálně konzultovat s odborníky, ne-li dokonce to na nich celé nechat. Přestože za tuto konzultaci, případně práci zaplatíte nějakou korunu navíc, rozhodně se to vyplatí. Neodbornou instalací nebo špatným výběrem totiž můžete zbytečně vyhodit oknem i několik desítek tisíc korun ročně.

Typy klimatizací se různí, v závislosti na plánovaném způsobu jejich využití. Základní dělení je na klimatizace pevné a klimatizace přenosné. Zatímco klimatizace pevné se jednorázově nainstalují, zapojí a poté už pouze plní svou funkci, tedy zajišťují odčerpávání teplého vzduchu z místnosti, klimatizace přenosné můžete umístit kdykoliv a kamkoliv, jak se vám to bude zrovna hodit, či budete potřebovat.

Při výběru je velice nutné dbát na technické parametry dané klimatizační jednotky a tyto konfrontovat s velikostí místnosti, kterou budeme chtít klimatizovat. Je totiž poměrně zbytečné kupovat mega-výkonnou klimatizační jednotku s obrovskou spotřebou, přímo úměrnou právě výkonu, do malé kanceláře dva krát tři metry. Stejně tak je hloupost umisťovat do velké kanceláře jeden kus nejlevnějšího dostupného typu klimatizační jednotky. Klimatizace by spotřebovávala nemalé množství elektrické energie a efekt by byl přitom nulový, protože v místnosti by bylo takové množství teplého vzduchu, že by ho tato jednotka neměla v žádném případě šanci odčerpat.

Stejně tak je třeba dávat pozor na to, kam jednotku instalujeme. Je hloupost instalovat klimatizaci hned k oknu, ideální je právě opačná stěna naproti oknu, pokud možno co nejvíce vzdálená. Jednotka by navíc měla foukat jakoby kolmo k oknu.