Klimatizace a její rizika pro zdraví

Rizika pro zdraví

Jistě se všichni shodneme, že klimatizace je uprostřed parného léta rozhodně tím nejlepším způsobem, jak se osvěžit a celkově ochladit celý organismus. Ať už jste v autě a na cestách, nebo v práci uprostřed velké prosklené kanceláře. Ochladit ovšem neznamená podchladit a tím si přivodit mnohdy i vážnější zdravotní problémy. Jaká ale vlastně jsou zdravotní rizika používání klimatizace, a co konkrétně za nimi stojí?

Role klimatizace se v dnešní době poněkud přeceňuje, což není pro lidský organismus z širšího pohledu příliš dobré. Firmy již většinou berou jako základ péče o své zaměstnance to, aby se pracovníci cítili v co největším pohodlí a pohodě. Ano, klimatizace tomu může sice napomáhat, musíme si ale uvědomit, v jakých podmínkách oni zaměstnanci pracují. Navíc fakt, že v dnešní době se návody a manuály nejen k elektrospotřebičům nečtou, platí i pro kanceláře a jejich pravidelné dočasné „obyvatele“. A tak jednou z nejzákladnějších chyb, ke kterým při použití klimatizace dochází, je podchlazení místnosti. Velice často se stává, že někdo nastaví očekávanou teplotu místnosti na nějakých devatenáct stupňů. Pokud potom v takovéto kanceláři pobýváte v letních, až pětačtyřiceti stupňových vedrech, a musíte z ní odběhnout do neklimatizované místnosti, jste vystaveni poměrně razantnímu teplotnímu šoku a angína je mnohdy na světě.

Jak se ale vyhnout základním problémům, které může klimatizace způsobovat, kterými jsou například bolest v krku, nachlazení nebo pouhé pálení očí? Stačí se držet několika základních pravidel. Klimatizace by nikdy neměla být nainstalována tak, aby přímo dlouhodobě foukala na nějakou osobu. Přímý vliv klimatizace totiž nepřirozeně ochlazuje organismus a zajišťuje rychlejší odpařování potu. Dalším dobrým krokem pak je hlídat, aby rozdíl v teplotě místnosti vůči venkovní, tedy neklimatizované, teplotě nikdy nepřesáhl pět stupňů celsia.